
Pod koniec 2014 r. rozpoczęto udostępnianie „Wolnych Lektur” w katalogach bibliotecznych systemu SOWA2/MARC21. Pierwszą biblioteką, która uruchomiła usługę była Podgórska Biblioteka Publiczna w Krakowie. W następnej kolejności: Krowoderska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów, Biblioteka Publiczna Gminy Powidz oraz Biblioteka Miejska w Mrągowie.
Projekt Fundacji Nowoczesna Polska pn. „Wolne Lektury” został udostępniony w portalu e-usług bibliotecznych w.bibliotece.pl na początku 2014 roku. Portal ten posiada elastyczne mechanizmy i protokoły umożliwiające włączanie różnorodnych baz danych dostępnych w internecie.
Jak udostępniać „Wolne Lektury”?
System biblioteczny SOWA2/MARC21 jest obecnie w pełni przystosowany do automatycznego włączenia i bezpośredniego udostępnienia kolekcji „Wolnych Lektur” w katalogu on-line. Opisy bibliograficzne ebooków wraz z miniaturami okładek są odpowiednio grupowane i indeksowane w programie. Pliki PDF otwierane są bezpośrednio w portalu WolneLektury.pl, natomiast formaty natywne dla e-czytelników (mobi, epub) można pobrać na dysk i przenieść na mobilne urządzenia. Dodatkowo dostępne audiobooki można odsłuchać bezpośrednio w katalogu bibliotecznym (MP3).
Usługa jest darmowa. Warunkiem włączenia „Wolnych Lektur” w katalogu bibliotecznym jest korzystanie z aktualnej wersji systemu SOWA2/MARC21 lub SowaSQL oraz integracja zbiorów biblioteki w portalu w.bibliotece.pl
Jak szukać „Wolne Lektury”?
Użytkownik katalogu, który przykładowo wpisze w tytule Dziady uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych dostępnych w bibliotece, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”. Może również wpisać w tytule serii Wolne Lektury, aby uzyskać informacje o wszystkich darmowych ebookach dostępnych w katalogu bibliotecznym.
Biblioteki, które chcą udostępniać „Wolne Lektury” w katalogu on-line swojej biblioteki, proszone są o jednorazowe zgłoszenie na adres mailowy konsorcjum.sowa@gmail.com Na podstawie zebranych wniosków, zostanie opracowana lista bibliotek oczekujących na integrację ebooków. Uruchamianie usługi będzie realizowane sukcesywnie. Każda biblioteka może uzyskać pomoc w zakresie promocji usługi w mediach.
Nowoczesne katalogi internetowe oparte na Web 2.0 stały się dobrym sposobem na łowienie czytelników w sieci. Zachęcamy zatem do współpracy i udostępniania “Wolnych Lektur” w katalogach bibliotecznych.