Kategorie
Porady System Sowa

E-booki w katalogu bibliotecznym

Dynamicznie rozwijane usługi dostępu do zbiorów elektronicznych w katalogach systemów SOWA2/MARC21 zaowocowały w ostatnim czasie połączeniem opisów „Wolnych Lektur” z informacjami o zbiorach bibliotecznych w katalogach. Równie ważny jest też dostęp do komercyjnych zbiorów elektronicznych, które są powszechnie oferowane na rynku e-wydawnictw. Wśród bibliotek najpopularniejszym dostawcą ebooków jest czytelnia internetowa IBUK Libra, należąca do Wydawnictwa Naukowego PWN. Serwis umożliwia dostęp do elektronicznej biblioteki książek za pomocą specjalnego kodu PIN wydawanego nieodpłatnie na życzenie zarejestrowanym czytelnikom bibliotek.Dostęp do IBUKa umożliwia strona serwisu zaopatrzona w wyszukiwarkę; wiele bibliotek oferuje jednak dostęp do ebooków z lokalnego katalogu OPAC, opracowując informacje o e-zbiorach z autopsji. Obecnie nie jest to już konieczne…


Nowa wersja katalogu internetowego systemu SOWA2/MARC21 dostarcza ważne unowocześnienia w zakresie udostępniania informacji o zbiorach bibliotecznych.

Bliższa współpraca katalogu z portalem w.bibliotece.pl

Katalog OPAC WWW został wzbogacony o specjalny panel, dzięki któremu można dowiedzieć się dodatkowych informacji o bibliotece z portalu w.bibliotece.pl

W panelu, który jest umiejscowiony pod katalogiem OPAC, widoczne są dwa ostatnie wpisy z bloga biblioteki z portalu w.bibliotece.pl (opóźnienie wynosi ok. 1 h od czasu publikacji tekstu w portalu). Jeśli w treści ogłoszenia w portalu zawarta jest grafika, zostanie wówczas również zaprezentowana w panelu OPAC. Dodano również przyciski odsyłające do: podstawowych wiadomości o bibliotece (strona profilowa biblioteki), ogłoszeń na blogu, forum dyskusyjnego, a także ekspozycji zbiorów bibliotecznych.

Integracja zasobów IBUK Libra

Obecnie integracja zasobów informacyjnych IBUK Libra w systemie SOWA2/MARC21 jest w pełni automatyczna (zbiory aktualizują się samoczynnie raz dziennie). System biblioteczny pobiera informacje bibliograficzne z bazy IBUK wraz z miniaturą okładki i za pomocą specjalnego konwertera przenosi je do katalogu OPAC oraz odpowiednio indeksuje (m.in. słowa kluczowe z opisów ebooków mapowane są do haseł przedmiotowych MARC21, które można zmodyfikować). Niektóre książki posiadające rozbudowane opisy bibliograficzne (streszczenia) są prezentowane w formie skróconych opisów, dynamicznie rozwijanych po kliknięciu.

Na uwagę zasługuje fakt, że dzięki nowatorskim rozwiązaniom technicznym pomiędzy systemem SOWA2/MARC21 a portalem w.bibliotece.pl, opracowano relacje między wydaniami tych samych tytułów książek w jednej bibliotece. Dla czytelnika oznacza to możliwość swobodnego wyboru pomiędzy wypożyczeniem książki fizycznej a dostępem do książki elektronicznej z serwisu IBUK Libra, a nawet „Wolnych Lektur” .


Oferta IBUK Libra dostępna jest w m.in. w katalogu on-line Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie – https://katalog.mbp.olsztyn.pl/ (w indeksie Wydawca można też wpisać hasło “ibuk libra”). Pełna oferta książek IBUK Libra dostępna jest natomiast w portalu w.bibliotece.pl


Warunkiem włączenia IBUK Libra w katalogu bibliotecznym jest korzystanie z aktualnej wersji systemu SOWA2/MARC21 lub SowaSQL oraz integracja zbiorów biblioteki w portalu w.bibliotece.pl  Usługa jest darmowa.