Kategorie
Szkolenia

Jesienne spotkania z systemem SOWA

Rozpoczęliśmy jesienną serię szkoleń dla bibliotekarzy z zakresu katalogowania zbiorów bibliotecznych w systemie SOWA2/MARC21. Intensywne kursy specjalistyczne odbyły się dotychczas w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu w formie dwudniowych warsztatów dla pracowników bibliotek z Opolszczyzny, w trakcie których zaprezentowano również case study „Jak złowić czytelnika w sieci?” Przeprowadzono również trzydniowe szkolenie dla bibliotekarzy z woj. łódzkiego, którzy pierwszego dnia zdobywali wiedzę nt. formatu MARC21 w systemie SOWA w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu, a następnie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi.

Szczególnie interesujące było spotkanie w sieradzkiej książnicy, w trakcie którego można było posłuchać dyrektora GBP w Moszczenicy – Pana Tomasza Kempy, który opowiadał o procesie edycji graficznej miniatur okładek w katalogu internetowym biblioteki. Prócz spotkań na szczeblu wojewódzkim, odbyło się również szkolenie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej.

Opolskie i łódzkie spotkania były okazją do wymiany spostrzeżeń i uwag użytkowników systemu SOWA nt. oprogramowania bibliotecznego. Zadeklarowano dalsze wsparcie dla bibliotekarzy w formie cyklicznych szkoleń organizowanych w bibliotekach.

Użytkownicy spotkań szkoleniowych otrzymali pomoce metodyczne do dalszego doskonalenia wiedzy formatu MARC21 oraz certyfikaty uczestnictwa w szkoleniach.