Kategorie
System Sowa

Głębszy oddech dla katalogujących

fot. Jean-Marc Kuffer https://en.wikipedia.org [CC BY 3.0]

Cenne drobiazgi w katalogach OPAC

Schowek (obecnie koszyk) w katalogu OPAC zyskał kolejne użyteczne funkcje. W katalogu OPAC systemu SOWA pojawiły się nowe możliwości związane z wysyłaniem zawartości schowka do druku i na adres e-mail.

W katalogach rozproszonych bibliotek dodano możliwość linkowania rekordów do konkretnych katalogów OPAC bibliotek.

Aktualizacje i statystyki czyli krok dalej

Wśród dodatkowych modułów serwerowych dla SowaSQL pojawił się nowy moduł o nazwie ASIO, odpowiadający za zarządzanie i przeszukiwanie indeksów pełnotekstowych, bazy obrotów wypożyczalni oraz operacji samoobsługowych. ASIO generuje statystyki dzięki współpracy z nowoczesnym silnikiem wyszukiwawczo-analitycznym, który w przyszłości pozwoli projektować rozmaite zestawienia czytelnicze z katalogu internetowego biblioteki, np. najczęściej wypożyczanych książek. Już teraz jest on używany przez kolejny nowy moduł – ZED.

Oddech dla największych

ZED to serwer protokołu Z39.50 nowej generacji, który ma zastosowanie w instalacjach opartych na własnych serwerach. Jego celem jest „odciążenie” dużych bibliotek (np. krakowskich bibliotek miejskich), z których powszechnie pobierane są rekordy bibliograficzne przez innych użytkowników systemów SOWA. Dla bibliotekarzy pobierających rekordy z największych bibliotek, oznacza to szybsze poszukiwanie i pobieranie opisów katalogowych. Z modułu ZED mogą skorzystać wszystkie biblioteki użytkujące system SowaSQL, które dotąd korzystały z serwera Z39.50.

Kodowanie wiadomości dla wygody

Automatyczne powiadomienia e-mail wysyłane przez program wypożyczalni, są teraz kodowane w quoted-printable (dotychczas kodowanie realizowane było w BASE64). Tajemniczo brzmiące rozwiązanie jest istotne w sytuacji, gdy wysłany automatycznie e-mail z biblioteki nie dotarł do odbiorcy i wracał do nadawcy. Dzięki zmianie kodowania, bibliotekarz jest w stanie przeczytać treść powracającej wiadomości e-mail i podjąć odpowiednie działania.

Nowe moduły i funkcjonalności zostaną automatycznie uruchomione w instalacjach opartych na hostingu, a następnie sukcesywnie w instalacjach serwerowych.