Kategorie
System Sowa

Legimi w katalogach bibliotek SOWA

Kolejnym przykładem wzmocnienia roli OPAC jest integracja danych książek i e-booków. Zasoby elektroniczne (IBUK Libra, NASBI, Legimi), które nie podlegają standardowej inwentaryzacji katalogowej, mogą zostać automatycznie włączone do katalogów internetowych bibliotek systemów SOWA i udostępnione na tych samych zasadach, co informacje o tradycyjnych zbiorach bibliotecznych.

Od 10 listopada 2016 r. dostęp do zasobów Legimi jest też możliwy bezpośrednio z internetowych katalogów systemów SOWA2/MARC21 i SowaSQL. Systemy te, jako pierwsze w Polsce, zostały przystosowane do współpracy z nową platformą oferującą tysiące tytułów polskiej i światowej literatury pięknej, w tym klasykę oraz nagradzane nowości literackie.

Legimi.pl to internetowa księgarnia oferująca dostęp do tysięcy książek w formie e-booków i audiobooków wydawnictw: Wydawnictwa Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c.; Wydawnictwa Czarna Owca Sp. z o.o.; Wydawnictwa Czarne; Wydawnictwa Prószyński Media Sp. z o.o; Publicat SA Grupa Wydawnicza; Wydawnictwa Fabryka Snów; Wydawnictwa Sonia Draga; Wydawnictwa Świat Książki; Wydawnictwa W.A.B.; Zysk i S-ka Wydawnictwo.

Zasoby Legimi są dostępne w modelu abonamentowym. Możne je czytać po zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji w tablecie, smartfonie, laptopie a także w e-czytniku, także offline*. Czytelnicy bibliotek, które wykupiły subskrypcję do serwisu, muszą jedynie uzyskać od bibliotekarzy specjalny darmowy kod zapewniający dostęp do oferty przez 30 dni, a następnie założyć konto na stronie Legimi i wprowadzić do niego otrzymany kod dostępu. Po upływie miesiąca można zgłosić się po kolejny kod dostępu. W ramach zamówionego przez bibliotekę limitu każdy czytelnik może „wypożyczyć” dowolną liczbę książek.

Pierwszymi katalogami bibliotecznymi, które umożliwiły automatyczny, zdalny dostęp do 16 000 e-booków z platformy Legimi są katalogi OPAC Podgórskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.


Biblioteki, które chcą udostępniać zasoby z platformy Legimi w swoich katalogach on-line, proszone są o przysłanie zgłoszenia na adres mailowy: konsorcjum.sowa@gmail.com

Zasoby Legimi zostały włączone do portalu http://w.bibliotece.pl, w którym możemy je wyszukiwać, wpisując np. nazwę wydawcy: https://w.bibliotece.pl/search/?q=w%3A+legimi