Kategorie
Szkolenia

Spotkanie z formatem MARC21 w Mielcu

17 lutego 2012 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w Mielcu odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych powiatu mieleckiego, poświęcone katalogowaniu książek w systemie SOWA2/MARC21.

Spotkanie, które zorganizowano na prośbę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu funkcjonującej w strukturze Samorządowego Centrum Kultury oraz Bibliotek Publicznych Gminy Mielec przyciągnęło 25 bibliotekarzy z samorządowych bibliotek publicznych w powiecie mieleckim.

Szkolenie poprzedziła promocja portalu e-usług bibliotecznych w.bibliotece.pl, z której można było dowiedzieć się, że intencją projektu jest sprostanie oczekiwaniom i potrzebom współczesnych użytkowników bibliotek poprzez zaprezentowanie w ciekawej formie spójnych informacji o zbiorach bibliotecznych.

W trakcie szkolenia omówiono możliwości systemu SOWA2/MARC21 w zakresie pobierania rekordów bibliograficznych przez protokół z39.50 z katalogów Biblioteki Narodowej oraz innych bibliotek pracujących w systemach SOWA. Bibliotekarze uczestniczyli również w warsztatach z opracowania wydawnictw zwartych, w trakcie których przypomniano ogólne zasady katalogowania i sporządzania rekordów bibliograficznych oraz funkcję załączania miniatur okładek książek do rekordów w systemie.

Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali pomoce dydaktyczne (instrukcje MARC21 rekordu bibliograficznego dla książki i dok. dźwiękowego) oraz deklaracje dalszego wsparcia i doskonalenia wiedzy. Udział w szkoleniu był darmowy.