Kategorie
System Sowa

OPAC: usprawnienia w nawigacji fasetowej

Katalog biblioteki rozwija się m.in. dzięki sugestiom bibliotekarzy oraz wskazówkom ze strony jego użytkowników – czytelników biblioteki. Ważne, niejednokrotnie krytyczne uwagi, przeanalizowane i uwzględnione w planach rozwojowych wzbogacają możliwości systemu bibliotecznego. Tak też się stało, gdy unowocześniono wyszukiwanie w katalogu i uruchomiono nawigację fasetową. Wówczas pojawiły się propozycje dotyczące rozwoju zastosowanych narzędzi w OPAC systemu SowaSQL Premium.

Przesłane propozycje dotyczące funkcjonalności wyszukiwania w OPAC wskazywały na ograniczenia związane z prezentacją zawartości tylko 10 faset w wynikach wyszukiwania w poszczególnych grupach, tj. Forma i typTemat, Gatunek, itd. Wstępnym rozwiązaniem tego problemu stało się udostępnienie 5 najczęściej wypełnionych deskryptorów w poszczególnych blokach faset, dzięki czemu układ faset stał się bardziej przejrzysty i klarowny, ułatwiając czytelnikowi szybsze dotarcie do poszukiwanego zagadnienia, szczególnie gdy korzystał on z katalogu na smartfonie. Natomiast pełnym rozwinięciem tej koncepcji stało się udostępnienie opcji „Pokaż więcej…”, znajdującej się w grupach faset, która rozwija listę 5 faset do nawet 100, udostępniając frazy w poszczególnych kryteriach.

Niemniej ważną sugestią była też propozycja odwrócenia kolejności encji w fasecie wskazującej rok wydania. Prezentacja najnowszych lat wydania na początku listy poprawiła ergonomię wyszukiwania w katalogu.

Istotną funkcjonalnością w OPAC jest możliwość „przypinana” filtrów dla konkretnych grup faset. Każdy wybrany filtr w trakcie wyszukiwania jest widoczny w panelu znajdującym się tuż nad wynikami wyszukiwania w formie pinezki. Będzie on automatycznie profilował wyniki wyszukiwania. Rozwiązanie to jest użyteczne, gdy poszukujemy konkretnego typu dokumentu (audiobooka, książki lub filmu) i interesuje nas wybrana agenda biblioteczna lub rok wydania czy produkcji. W bocznej części tego samego panelu znajduje się również ikonka kosza, której użycie umożliwia jednorazowe usunięcie wszystkich wcześniej założonych filtrów.

Opracowane mechanizmy są intuicyjne, jednak opracowana została instrukcja, w której znajdziemy wyjaśnienia dotyczące korzystania z nawigacji fasetowej i przypinania filtrów. Zob. https://www.demo.sowa.pl

Opis wdrożonych funkcjonalności w OPAC (v. 4.6.0) systemu SowaSQL Premium jest dostępny: https://wsparcie.sowasql.pl/