Kategorie
System Sowa

Aktualizacja systemu zabezpieczeń

W związku z nagłośnionymi w mediach informacjami o odkryciu poważnego błędu w systemach zabezpieczeń i szyfrowania komunikacji, systemy SOWA wykorzystujące systemy Linux w instalacjach serwerowych zostały  zaktualizowane i zabezpieczone przed ewentualnymi zagrożeniami oraz atakami hakerskimi.

Luka w bibliotece kryptograficznej OpenSSL nazwana „heartbleed” powszechnie wykorzystywana w komunikacji internetowej została usunięta z wszystkich serwerów, które obsługują systemy SOWA i są objęte polisą serwisową RPS Linux.

Poprawki bezpieczeństwa zostały wgrane w przeciągu 24 godziny po ogłoszeniu wady.Jednocześnie informujemy o aktualizacji wersji serwera SowaSQL zawierającej szereg usprawnień i nowych funkcjonalności. Wśród nich jest możliwość definiowania filtrów oraz kolejkowania zapytań przez serwer protokołu z39.50, która poprawi jakość pracy bibliotekarzy i wpłynie na komunikację w zakresie udostępniania danych w wyszukiwarce KARO.  Zmiany zostały dokonane m.in. w katalogu MBP w Tarnowie:  https://sowa.biblioteka.tarnow.pl/Historia zmian jest dostępna tutaj.