Kategorie
System Sowa

Nowe możliwości w portalu w.bibliotece.pl

Nowy wygląd strony głównej portalu

Informacje o wydarzenia publikowanych na blogach bibliotecznych portalu uzyskały możliwość prezentacji na stronie głównej w postaci listy „nadchodzących wydarzeń”. Każda biblioteka, która posiada zarejestrowane konto w w.bibliotece.pl może opublikować ogłoszenie na swoim blogu, określić jego rodzaj (np. edukacyjne, literackie, wydawnicze itp.) i podać datę, godzinę i miejsce rozpoczęcia oraz zaproszonego na wydarzenie gościa. Jeśli biblioteka wskaże lokalizację wydarzenia w jednej ze swoich placówek, to informacja ta zostanie przedstawiona w Internecie na mapie Google (maps.google.pl) w towarzystwie barwnej „kartki” z kalendarza.

Ponadto na stronie głównej portalu prezentowane są informacje o ostatnio włączonych katalogach bibliotecznych. Widoczne są one w formie bitmapowych awatarów zawierających loga bibliotek lub domyślne ikony grafik portalowych (sówek) dla bibliotek, które nie uzupełniły profilu.

Prezentacja bibliotek na mapie Google

Biblioteki zarejestrowane w portalu można było dotychczas odszukać za pomocą listy ikon (alfabetycznej, chronologicznej, wg. aktywności) lub poniżej umiejscowionej wyszukiwarki. Nowa funkcja prezentacji bibliotek w portalu oferuje możliwość wykorzystania innowacyjnych usług Google Maps w formie wirtualnej mapy online, na której oznaczono placówki biblioteczne. Możliwe jest więc odnalezienie lokalizacji biblioteki za pomocą standardowego widoku mapy, widoku satelitarnego umożliwiającego wyświetlenie zdjęć lotniczych (z opcją uzyskania informacji o nazwach ulic), a także z funkcją Street View, dzięki której można oglądać zdjęcia ulic i budynków bibliotecznych z perspektywy przechodnia. W tej sytuacji wystarczy tylko umieścić wskaźnik myszy w prawym górnym rogu mapy na żółtym przewodniku Google Streer View (tzw. Pegman), a następnie przesunąć go w wyznaczone miejsce. Warto pamiętać też o możliwości powiększenia obiektów na mapie za pomocą suwaka, który pozwala zwiększyć wartości zbliżenia nawet dwudziestokrotnie.

Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość wirtualnego zwiedzania wnętrza bibliotek i innych miejsc użyteczności publicznej. Wirtualny spacer po swych wnętrzach proponuje już kilkanaście bibliotek, w tym: Miejska Biblioteka Publiczna w OpoluWojewódzka Biblioteka Publiczna w OpoluMiejska Biblioteka Publiczna w JarosławiuMiejska Biblioteka Publiczna w Białej PodlaskiejBiblioteka WSH w SosnowcuMiejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie itd.

Przypominamy też, że po kliknięciu wskaźnikiem myszy na wybranej bibliotece uzyskuje się o niej informacje teleadresowe, natomiast przy kliknięciu na bibliotekę posiadającą placówki filialne, widoczne będą połączenia z siecią bibliotecznej (tzw. pajączek, który jest widoczny przy małych powiększeniach mapy*). 

Źródło zdjęć: w.bibliotece.pl maps.google.com

*) widoczne jeśli biblioteka uzupełni listę swoich placowek/filii