Kategorie
Porady

Zmiany w rekordach pobieranych z Biblioteki Narodowej

Pod koniec 2018 roku Biblioteka Narodowa wymieniła system biblioteczny. Wymusiło to wprowadzenie kilku zmiany w rekordach bibliograficznych

Do najważniejszych z nich należą:

  • likwidacja pól lokalnych (9xx), w tym pola 920 (ISBN ze znakami rozdzielającymi)
  • nowe zasady wypełniania pól rzeczowych (6xx) – wskaźnik 7 i podpole ^2DBN

W związku z zastosowanymi modyfikacjami w metadanych, informujemy, że rekordy pobierane z Biblioteki Narodowej przez protokół z39.50 nie posiadają pola 920 w strukturze formatu MARC21. System biblioteczny Sowa nie będzie wymagał tego pola na etapie autoryzacji rekordu w module katalogowania. Identyfikacja książki za pomocą ISBN będzie realizowana wyłącznie w polu 020.

Podpola ^2DBN, które globalnie przydzielono grupie pól 6xx rekordów bibliograficznych, nie są indeksowane i wyświetlane w OPAC. Są to podpola techniczne, niewidoczne dla użytkowników, których stosowanie nie wpływa na postać wyszukiwanie zbiorów w katalogu. Podobnie wskaźnik 7 w grupie pól 6xx. Proponujemy, aby w polach od 600 do 655 nie usuwać podpola ^2DBN i nie modyfikować wskaźnika w rekordach pobieranych z Biblioteki Narodowej przez z39.50.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na powyższe tematy, m.in. też dodania unikalnego identyfikatora w polu 035, w portalu wsparcia technicznego SowaSQL: https://wsparcie.sowasql.pl/support/discussions/forums/16000096592  (warto zaznaczyć „Obserwuj” w prawej górnej części ekranu, aby być na bieżąco w temacie).