Kategorie
Porady System Sowa

Wyszukiwanie w katalogu ze strony biblioteki

Szybkie i skuteczne przekazanie informacji o zbiorach jest podstawą funkcjonowania biblioteki w XXI w. Aby umożliwić to zadanie użytkownikom bibliotek, proponujemy zastosowanie uproszczonego formularza wyszukiwawczego (tzw. widgetu), który pozwoli natychmiast dotrzeć do informacji o zasobach bezpośrednio ze strony WWW biblioteki (nie wchodząc do katalogu OPAC).

Pobranie i wykorzystanie kodu automatycznie generującego formularz wyszukiwawczy jest dostępne dla każdego użytkownika systemu bibliotecznego SowaSQL.  Biblioteki, które chcą udostępnić na stronie biblioteki okienko wyszukiwawcze w formie widgetu, przekierowujące czytelnika do strony z wynikami wyszukiwania w katalogu on-line, proszone są o wykonanie następujących czynności: 

1. Kliknięcie w ikonkę Pomoc (zob.) w katalogu OPAC oraz wybranie tematu: Generowanie formularza wyszukiwawczego (zob.)

2. Skopiowanie gotowego kodu HTML w zależności od wybranego wariantu (z ramką lub bez)

3. Wklejenie pobranego kodu w wybrane miejsce na stronie WWW biblioteki Możliwe jest wstawienie kodu formularza w ramce strony WWW, tzw. okienku (adres dla IFRAME). W tym celu podaje się tylko adres URL do strony, która automatycznie generuje odpowiedni formularz wyszukiwawczy. Aby dostosować wygląd formularza do strony WWW wystarczy uzupełnić jego adres o parametr &css poprzez wskazanie na właściwy plik ze stylami CSS. 

Zachęcamy do wykorzystania formularza wyszukiwawczego na stronie WWW biblioteki jako interesującej alternatywy linku do katalogu OPAC. 

Przykłady zastosowania widgetu z wyszukiwaniem na stronach bibliotek:

https://www.wbp.poznan.pl/
https://biblioteka.pwsz.nysa.pl/
https://ursynoteka.pl/