Kategorie
System Sowa

W Łodzi o nowoczesnym systemie bibliotecznym

27 listopada 2013 r. w Łodzi odbyła się konferencja pt. Dobry system biblioteczny – czyli jaki? Organizatorami konferencji byli: Konsorcjum Bibliotek „SOWA”, firma Sokrates-software oraz Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Górna im. Wł. St. Reymonta (gospodarz spotkania), która od wielu lat jest czynnym użytkownikiem systemu SOWA2/MARC21.

Na zaproszenie, które wysłano do bibliotek publicznych z Łodzi i województwa łódzkiego przybyli bibliotekarze zainteresowani problematyką komputeryzacji bibliotek oraz rolą nowoczesnego systemu bibliotecznego, wspomagającego pracę biblioteki.

Zebranych gości powitała dyrektor biblioteki Alicja Mularczyk, która poprosiła pierwszego prelegenta – Piotra Romanowicza z MBP Łódź-Górna o przedstawienie referatu „Od MAKa do SOWY”. Tematyka  wykładu dotyczyła historii komputeryzacji biblioteki oraz wyborów, które podejmowali bibliotekarze na przestrzeni ostatnich dwóch dekad w zakresie sposobów automatyzacji procesów bibliotecznych. Kolejny wykład – Leszka Masadyńskiego, dyrektora Sokrates-software, dotyczył innowacji w systemie SOWA2/MARC21, które stanowią odpowiedź na potrzeby środowiska użytkujących je bibliotekarzy oraz czytelników, którzy także (pośrednio) wpływają na rozwój funkcjonalności oprogramowania.

Kolejna prezentacja „O sposobach zdobywania czytelników” Wojciecha Kowalewskiego oparta została na przedstawieniu wybranych katalogów bibliotecznych on-line systemów SOWA2/MARC21, które przyciągają uwagę czytelników profesjonalną, ale też ciekawą formą prezentacji informacji o zbiorach bibliotecznych. Katalogujący zbiory bibliotekarz jest w tym kontekście architektem świata informacyjnego biblioteki i musi pamiętać o ciągłym doskonaleniu i unowocześnianiu warsztatu pracy.

W trakcie obrad odbyła się również dyskusja twórcy systemu z jego użytkownikami, której wnioski służyć mają dalszemu rozwojowi i dostosowaniu oprogramowania do współczesnych wymagań jego użytkowników. Miłym elementem spotkania był poczęstunek dla zaproszonych gości, przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi.

W spotkaniu wzięło udział 45 osób.