Kategorie
Szkolenia

Rada ds. KHW w Bibliotece Pedagogicznej w Koninie

17 października 2012 r. w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Koninie odbyła się rada szkoleniowa dla nauczycieli bibliotekarzy, na temat Kartoteki Haseł Wzorcowych (KHW) w systemie SOWA2/MARC21. Radę szkoleniową poprowadziły: Anna Chudzińska, Hanka Kasperska-Stróżyk z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Koninie Filia w Słupcy. W radzie wzięło udział 19 nauczycieli bibliotekarzy.

Kartoteka haseł wzorcowych w katalogu komputerowym PBP w Koninie jest tworzona na bazie indeksu haseł wzorcowych, systematycznie poprawianego (po konwersji danych z systemu SOWA1 do systemu SOWA2/MARC21). Zagadnienia dotyczące KHW mają ścisły związek z pracą Zespołu ds. Opracowania Rzeczowego, który został powołany we wrześniu 2011 roku w naszej placówce. Ważny etap prac stanowi, ujednolicanie zasad sporządzania rekordu hasła osobowego. Dzięki przeprowadzonym niezbędnym poprawkom w bazie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Koninie i filiach w Kole, Słupcy i Turku wyszukiwanie może odbywać się prawidłowo.

Tematyka rady szkoleniowej dotyczyła: zasad sporządzania rekordów hasła wzorcowego – hasła osobowego, kartoteki haseł wzorcowych w systemie SOWA2/MARC21 w katalogu komputerowym PBP w Koninie, prezentacji haseł wzorcowych w katalogach on-line wybranych bibliotek (BN, NUKAT – integracja haseł wzorcowych).

Szkolenie rozpoczęto od usystematyzowania wiedzy dotyczącej KHW. Przedstawiono rodzaje kartotek wzorcowych, a także zasady ich organizacji, kontroli i spójności w zautomatyzowanych systemach informacyjno-wyszukiwawczych.