Kategorie
Porady

Zaproszenie WiMBP w Rzeszowie do zdalnego zapisu czytelników

Z satysfakcją obserwujemy rozwój bibliotek dzięki wdrażanym innowacjom w zakresie komputeryzacji bibliotek. Zmieniają one społeczność skupioną wokół bibliotek i skutecznie likwidują bariery w dostępie do słowa drukowanego oraz treści elektronicznej. Potwierdzają to sami użytkownicy bibliotek, którzy czekają niekiedy miesiącami na wypożyczenie książek, filmów czy audiobooków, o których dowiedzieli się właśnie z katalogu OPAC.

Tym razem chcemy jednak wskazać kolejną ciekawą inicjatywę stosowaną w polskich bibliotekach. Zapraszamy zatem do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.


Zdalny zapis czytelników do biblioteki w systemie SOWA2

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, które nie są jeszcze czytelnikami jednej z tych bibliotek publicznych miasta Rzeszowa, które wdrożyły komputerowy system wypożyczeń, do korzystania z nowej usługi związanej z możliwością samodzielnego, samoobsługowego zapisania się do biblioteki przy wykorzystaniu Internetu.

SAMOOBSŁUGOWY ZAPIS DO BIBLIOTEKI JEST BARDZO PROSTY, A SYSTEM PODPOWIADA KROK PO KROKU, CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY DOKONAĆ REJESTRACJI!

ZDALNEGO ZAPISU DOKONAĆ MOŻNA W DOWOLNYM CZASIE I Z DOWOLNEGO KOMPUTERA PODŁĄCZONEGO DO INTERNETU!

Co trzeba zrobić, aby zdalnie zapisać się do biblioteki?:

1. Wejść na stronę internetową biblioteki www.wimbp.rzeszow.pl i wybrać zakładkę „Katalogi online”, a następnie wskazać katalog tej biblioteki, z której zbiorów chcemy skorzystać.

2. Wybrać opcję „zaloguj” /na górze ekranu/ lub zakładkę „konto”, a następnie przycisk „ZAPISZ SIĘ”.

Po wypełnieniu krótkiego formularza z koniecznymi przy zapisie do biblioteki danymi, system SOWA2 na podany przez zapisującego się adres e-mailowy, automatycznie wysyła prośbę o potwierdzenie rejestracji konta.

Przychodząca wiadomość informuje czytelnika o numerze IP komputera, z którego dokonano rejestracji. Po kliknięciu na podany w e-mailu odnośnik aktywowane jest konto czytelnika.

W bibliotece w komputerowym systemie obsługi wypożyczeń pojawiają się konta czytelników, którzy zapisali się w trybie zdalnym.

Czytelnicy zapisani w sposób zdalny mogą już rezerwować i zamawiać książki /opcja internetowej rezerwacji dotyczy wyłącznie księgozbioru Wypożyczalni Głównej/.

W celu wypożyczenia książek, audiobooków, filmów lub innych materiałów należy wybrać się do biblioteki, w której bibliotekarz wyda Czytelnikowi kartę biblioteczną. W celu potwierdzenia danych osobowych należy mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.

Przypominamy, iż karta biblioteczna umożliwia korzystanie ze zbiorów i usług wszystkich bibliotek publicznych. W każdej z nich można wypożyczyć 5 egzemplarzy książek bądź innych materiałów bibliotecznych.

Zasady korzystania z biblioteki prowadzącej komputerową obsługę wypożyczeń i zwrotów określa regulamin biblioteki.

Pełna instrukcja dotycząca zdalnego zapisywania się do biblioteki podawana jest podczas internetowej rejestracji.

Druga pożyteczną funkcją systemu SOWA2 jest pomoc dla czytelnika, który zapomniał hasła do logowania do systemu z katalogiem online. System przy pomocy funkcji „Wygeneruj nowe hasło” wysyła e-mailem podpowiedź nowego hasła.

Zapraszamy do korzystania z funkcji zdalnego zapisywania się do bibliotek i korzystania z szerokiej oferty książek z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej i naukowej, czasopism i gazet, audiobooków, filmów i innych materiałów, które dostępne są w naszych placówkach.

Zachęcamy serdecznie, wakacje to doskonały czas na czytanie!