Kategorie
Inne Porady

Automatyzacja w koneckiej książnicy

Początków koneckiej biblioteki publicznej należy szukać w 1922 roku, w którym założona została Biblioteka Powszechna, mieszcząca się w lokalu Koła Polek znajdująca się w zabytkowym pałacu Małachowskich z XVIII w. Biblioteka od dziesięcioleci posiada bogate tradycje w zakresie upowszechniania czytelnictwa. Do form pracy cieszących się uznaniem w środowisku należały i nadal należą: spotkania autorskie, spotkania środowiskowe z udziałem przedstawicieli nauki, kultury i sztuki, małe formy teatralne oraz konkursy. Dzięki książnicy mieszkańcy Końskich a także powiatu koneckiego mają możliwość korzystania z bogatych zbiorów bibliotecznych.

W ubiegłym roku Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Końskie odwiedziło ok. 77 tys. czytelników, dokonano też 110 tys. wypożyczeń. Biblioteka wzbogaciła się o dodatkowe 6 tys. czytelników. Równocześnie z upowszechnianiem czytelnictwa prowadzono prace związane z automatyzacją procesów bibliotecznych. Do komputerowej bazy wprowadzono ponad 35 tys. egzemplarzy.

Przełomem technologicznym okazało się zwiększenie przepustowości sieci internetowej biblioteki oraz wdrożenie nowoczesnego systemu bibliotecznego SOWA2/MARC21. W wyniku tych działań, zintensyfikowano prace informatyczne oraz przyspieszono budowę katalogu centralnego (wprowadzono i zmodyfikowano ponad 15000 rekordów). Od 1 stycznia 2012 r. bibliotekarze zaczęli wydawać karty czytelnicze.


Polecamy również artykuł: W Końskich będziemy rezerwować książki przez internet