Kategorie
Szkolenia

Szkolenia z katalogowania książek w SOWA w Bibliotece Śląskiej

2 lutego 2012 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyło się kolejne seminarium szkoleniowe z zakresu podstaw katalogowania zbiorów bibliotecznych w formacie MARC21 zaadresowane dla bibliotekarzy rozpoczynających pracę w zintegrowanym systemie bibliotecznym SOWA2/MARC21. W szkoleniu, zorganizowanym dzięki uprzejmości Biblioteki Śląskiej, udział wzięło 20 bibliotekarzy z województwa śląskiego.

W trakcie spotkania przedstawiono sposoby sporządzania rekordów bibliograficznych druków zwartych w module Katalogowania oraz funkcjonalność systemu związaną z wykorzystaniem klienta protokołu z39.50. Omówiono możliwości pobierania gotowych opisów bibliograficznych w formacie MARC21 z katalogów systemów SOWA oraz metody załączania miniatur okładek książek do rekordów w systemie.

Szkolenie wypełniły również ćwiczenia z katalogowania wydawnictw jednotomowych z wykorzystaniem kreatorów MARC systemu SOWA2. Bibliotekarze wzięli udział w dyskusji o przyszłości katalogów rozproszonych poszczególnych powiatów w województwie śląskim, które stanowią ciekawą alternatywę do prezentacji informacji o zbiorach bibliotecznych.