Kategorie
Inne

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna – skomputeryzowana

W 2004 roku dyrektor gnieźnieńskiej książnicy – Janusz Ambroży, podjął decyzję o wdrożeniu systemu bibliotecznego SOWA. W 2006 roku, gdy większość zbiorów bibliotecznych została już wprowadzona do komputerowej bazy, postanowiono uruchomić kolejne moduły. W kwietniu 2007 i wrześniu 2008 nastąpiło uruchomienie elektronicznej rejestracji wypożyczeń w Wypożyczalni dla Dorosłych i Wypożyczalni dla Dzieci – Biblioteki Głównej. W maju 2010 r. przeprowadzono pierwszą, pomyślną inwentaryzację zbiorów metodą elektroniczną. W maju i październiku 2011 r. uruchomiono kolejne elektroniczne wypożyczalnie – w Filii nr 1 i Filii nr 9.

Proces komputeryzacji Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przebiegał równolegle z kapitalnymi remontami placówek, co sprawiło, że gnieźnieńska książnica stała się nowoczesną i przyciągającą czytelników placówką kulturalną.

Dzisiaj kończymy komputeryzację całej Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, a ostatnim punktem jest uruchomienie wypożyczalni elektronicznej w Filii nr 9 na os. Jagiellońskim. Według mnie ta komputeryzacja przebiegała w miarę szybkim tempie, w miarę naszych zdolności i umiejętności, ale także środków finansowych, bo to niewątpliwie warunkowało realizację tego wydarzenia. Ta komputeryzacja nie odbyła się tylko w sensie stricte komputeryzacji, ale także równolegle przebiegały remonty kapitalne placówek dotychczasowych, oprócz tej tutaj na os. Jagiellońskim. Myślę, że ten proces przechodzenia biblioteki tradycyjnej w nowoczesną przebiegł w miarę łagodnie i szybko. Było to dla nas duże wyzwanie, któremu mam nadzieję sprostaliśmy. To są przede wszystkim udogodnienia dla czytelników, zwłaszcza dla czytelników młodych, którzy z pojęciem elektroniki i wszelkich nowości tego typu są obeznani. Troszeczkę trudniej, ale także powoli, przyzwyczają się do tego ludzie dorośli. Myślę, że jest to wygoda dla czytelników w wielu płaszczyznach, w takiej płaszczyźnie, która tutaj określa się jako jedna karta czytelnika we wszystkich placówkach gnieźnieńskich, jeden katalog elektroniczny, do którego można z dowolnego komputera zajrzeć; można sprawdzić, czy dane książki, które są potrzebne, są czy to w katalogu, czy też na półce. Jeśli w katalogu np. w danym momencie nie ma, można zamawiać, można rezerwować, można sprawdzać własne konto czytelnicze; ale najpierw trzeba się do tej biblioteki zapisać. Myślę, że ten trend nowoczesności w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna da się także odczuć po tym, że tych czytelników wcale nie ubywa, tak jak mówią tendencje krajowe, a wręcz przybywa. Cieszymy się bardzo, że wzrasta ilość wypożyczeń, ogromnie się cieszymy na każdego czytelnika i na każde wypożyczenie. Mam nadzieję, że te nowe rozwiązania technologiczne pozwolą nam funkcjonować idealnie, że każdy czytelnik znajdzie to źródło informacji, które będzie mu potrzebne. (…) Cieszymy się bardzo, że ten proces został zakończony, a taki wykładnikiem z punktu widzenia czysto bibliotekarskiego, jest to, iż przeprowadziliśmy z sukcesem kontrolę księgozbioru. Tu też okazało się, że są ogromne oszczędności czasowe, że przeprowadzając drogą elektroniczną kontrolę księgozbioru, robimy to o wiele szybciej, dokładniej. A przecież o to chodzi.

Janusz Ambroży
Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

Treść wywiadu i zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości serwisu Gniezno.com.pl