Kategorie
Szkolenia

Spotkanie z bibliotekarzami w Katowicach

17 listopada 2011 r. Biblioteka Śląska we współpracy z Konsorcjum Bibliotek “SOWA” i firmą Sokrates-software zorganizowała spotkanie dla bibliotekarzy z województwa śląskiego nt. komputeryzacji bibliotek publicznych w systemach SOWA.

Do Katowic przybyło 48 bibliotekarzy z całego województwa, którzy wysłuchali prezentacji i komunikatów przygotowanych przez przedstawicieli Konsorcjum oraz zapoznali się z propozycjami twórcy i producenta systemów SOWA. Spotkanie otworzyła Pani Maria Gutowska – Zastępca Dyrektora ds. Bibliotek Samorządowych z Biblioteki Śląskiej, która w towarzystwie instruktorów powitała zgromadzonych gości i zachęciła do owocnych obrad.

Pierwszy wykład wygłosił Wojciech Kowalewski, który poruszył problematykę tworzenia katalogów bibliotecznych w formacie MARC21, a następnie ich prezentację online. Tematem przewodnim wystąpienia była odpowiedź na pytanie: czy praca w systemie bibliotecznym wykorzystującym format MARC21 może być efektywna, a przy tym pasjonująca? W trakcie prezentacji multimedialnej zaprezentowane zostały profesjonalnie opracowane opisy bibliograficzne w katalogach bibliotecznych systemu SOWA2/MARC21 oraz efektowne przykłady wzbogacania opisów bibliograficznych adnotacjami i multimediami.

Kolejnym wystąpieniem była prezentacja Leszka Masadyńskiego, twórcy systemów SOWA, a zarazem mecenasa katowickiego spotkania. Z wykładu można było dowiedzieć się o interesujących wdrożeniach systemu SOWA2/MARC21, m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie oraz filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie – Planeta 11. Autor systemu bibliotecznego przedstawił również możliwości migracji ze starszych wersji oprogramowania SOWA do najnowszych rozwiązań informatycznych, działających w usłudze hostingu. Zaprezentowano również katalogi rozproszone bibliotek, które integrują katalogi biblioteczne w poszczególnych powiatach (w woj. śląskim jest ich aż dziewięć; dodatkowo jedna – wojewódzka).

Zaprezentowano również społecznościowy portal usług bibliotecznych w.bibliotece.pl, którego zadaniem będzie zintegrowanie środowiska czytelników, miłośników książek oraz bibliotekarzy. W rzeczywistości portal będzie olbrzymim katalogiem bibliotecznym agregującym informacje o zbiorach bibliotecznych, obudowanym nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi (np. geolokalizacja) umożliwiającymi stworzenie osobistej biblioteki wirtualnej.

W trakcie panelu dyskusyjnego bibliotekarze wymieniali się spostrzeżeniami i doświadczeniami w zakresie rozumienia procesów automatyzacji bibliotek. Uzyskali również informacje o szkoleniach specjalistycznych i zdalnym wsparciu bibliotekarzy pracujących przy stanowiskach komputerowych z zainstalowaniem oprogramowaniem bibliotecznym.