Kategorie
Inne

Nowe technologie w siedzibie MBP w Opolu

2 marca 2011 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej, pięknej i nowocześnie wyposażonej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4. Opolską książnicą, zarządza nowoczesny system biblioteczny SowaSQL. Czytelników i bibliotekarzy zapewne ucieszy fakt implementacji RFID w tym systemie bibliotecznym. Rozwiązanie to, nie tylko usprawni procesy identyfikacji zbiorów bibliotecznych, ale też zdecydowanie przyspieszy ich obieg.

Podstawą technologii RFID jest specjalna etykieta, posiadająca formę płaskich nalepek (tzw. transponderów), którą umieszcza się na książce. W pamięci etykiety przechowywana jest zakodowana informacja o wypożyczeniu danego materiału bibliotecznego. Wprowadzanie informacji do i z pamięci etykiety przebiega drogą radiową. Zapis informacji na etykiecie dokonywany jest automatycznie przy każdorazowym wypożyczeniu lub zwrocie. Bramki uniemożliwiają wyniesienie niewypożyczonych materiałów poza siedzibę biblioteki, bez wiedzy bibliotekarza.

Czytelnik będzie obsługiwany jeszcze szybciej, gdyż operacje wypożyczeń lub zwrotu książek dokonywane są automatycznie za pomocą specjalnych, samoobsługowych stanowisk (tzw. terminali). Warto nadmienić, iż RFID należy do grupy rozwiązań o wysokim poziomie bezpieczeństwa i w technicznym znaczeniu jest bardziej zaawansowana od technologii kodów kreskowych, którą stosuje większość bibliotek w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystego otwarcia biblioteki: www.24opole.pl